2012 yılında başlayan “Yeniden Yapılanma” adımı ile şehir mimari anlamda yenilendiği gibi modern dünyanın ilgisini de çekmeye başlamış ve Qing ve Ming hanedanlığının tarihe mal olmuş eserleri yeniden konumlandırılıp restore edilmiş ve şehir yaşam ve üretime uygun olarak yeniden inşa edilmeye başlanmış bu inşa edilme bugün de devam etmesine rağmen öyle bir değişim olmuştur ki bizde bir meydanın senelerce bakımdan geçirilip yenilenmesi zamanı kadar zaman diliminde adeta eyalet değişmiş ve bugün dünyanın en gelişmiş ülkelerindeki olanaklara fazlası ile sahip hale getirilmiştir.

Jinjiang benim kalbimde çok özel bir yere sahiptir. hatirlarim da herkes spor ayakkabisi yapiyordu, nike burada bir fabrika açmişti ve böylece yeni bir dönem başlamıştı. Çünkü dünya devinin burada yatirim yapması uygun ortami sağlamış ve yerli yatirimcilari da cesaretlendirmişti. işte benim hikayem de böyle başladi. XStep Yönetim kurulu Başkanı Ding Shuipo

Sözünü ettiğimiz Çin Halk Cumhuriyeti’nin güneydoğu sahilinde bir eyalet olan Fujien bugün dünya ayakkabı üretiminin, özellikle spor ayakkabı üretiminde dünyanın ihtiyacının bir milyar çiftini karşılamaktadır. Özellikle Jinjiang şehrinin Quangzhou kasabası adeta ayakkabı fabrikasından geçilmez haldedir.

Fujien’in Jinjiang şehri 2 milyon dan az nüfusa sahip ama ayakkabı üretiminde dünyanın en fazla ayakkabı üreten şehridir. Göz önüne getirecek olursak istanbulun iki ilçesi kadar bir yerin Adidas, Nike, Skechers, XStep, Li Ning, Anta; 361, Asics, Mizuno, New Balance ve sayısız markaya ev sahipliği yapmakta ve ülke yıllık hasılasına muazzam katkı sapğlamakta. Yaptığımız seyahatlerde bu gelirin toplumun refahına son 10 yıldır muntazam olarak sunulduğunu görmekteyiz. En ücra köylerindeki ilkokullarında bile öğrenciler adeta kolej ortamında eğitim görmekte, her öğrenciye tek masa ve dolap nizamında okulda eğitimin en iyi örnekleri sunulmaktadır.

Fujien eyaletinde ayakkabı üretiminin başlaması Jinjiang şehrinin de kabuğunun hızla değişmesine neden olmuş ve son 40 yılda şehir büyük bir değişim geçirmiştir. Bugün asgari ücret Türkiye’nin çok üzerinde olmasına rağmen enerji-hammadde ve işçilik üçlüsünin enerji ve hammadde tedarikinde devlet uluslararası alımda çok büyük blok alımlar yapmakta ve çok ucuz tedarik ettikleri petrol ve türevlerinin üreticilerine makul fiyatlarla sunmaktadır. Eski devlet subvanselerinin yerini artık gelişmeye bağlı olarak firmaların kaslılığı almış ve en yeni teknolojiler kullanılmaya başlamış büyük rekabet ortamında dünya pazarına çok kaliteli ürünler sunulmuştur.

Jinjiang iki milyondan az insanla sadece 2017 yılında 100 milyar Yuan’lık(USD 15 milyar) üretim yapmış ve bu tüm Çin’deki ayakkabı üretiminin yüzde yirmisi ediyordu.

20’nci Jinjiang Footwear&Sports Industry Int’l Exhibition Fuarında bir kaç Fujien eyaletinden üretici ayakkabı üretimi için farklı bir boyuta geçtiklerini duyuruyordu, 3D(3 boyut) teknolojilerini sıklıklar kullanmaya başlayacaklarını belirtiyorlardı. Hatta 3D yazıcılarla ve 3D tarayıcılar ile yaptıkları modelleri sergiliyorlardı.